The Best of Knoxville

We may kid about "20 Years of Glamour," but let's recall the Knoxville of 1994, when the Best of Knoxville was launched—a time when our city was the Southeast's underdog. Downtown was pretty much a wasteland after 6 p.m.—even our one repository of bohemia on Market Square, the Snakesnatch Lodge, had closed. Outside of downtown, chain stores and restaurants dominated the landscape, and people seemed to take comfort in being just like most other places. In that inaugural Best of Knoxville, some of the winners included Hooter's, Circuit City, and McDonald's. But even back then we had proud-to-be-local originals who won the hearts of Knoxvillians right from the start: Tomato Head, the Disc Exchange, Litton's, Bike Zoo, and several others. They were places you could not find elsewhere—and now, 20 years later, there are many more local icons that help define the city we live in. Today, Knoxville has finally become its own distinctive place, again—and our Best of Knoxville celebrates all the people, businesses, and institutions that have made us a destination worth traveling to. To all the winners, congratulations—and thank you.

Coury Turczyn, editor

BEST OF THE BEST (Click to go to Best of the Best) »

BEST KNOXVILLIAN: Butch Jones

Best Knoxvillian Runners-Up: Tim Burchett, Gloria Johnson, Pat Summitt

BEST STORE: McKay Used Books, CDs, Movies, and More

Best Store Runners Up: Bliss, Nothing Too Fancy, Three Rivers Market

BEST RESTAURANT: The Tomato Head

Best Restaurant Runners-Up: Aubrey's, Central Flats & Taps, Stock & Barrel

BEST BAR: Preservation Pub

Best Bar Runners-Up: Barley's Taproom & Pizzeria, Central Flats & Taps, Downtown Grill and Brewery

BEST BAND: The Dirty Guv'nahs

Best Band Runners-Up: 10 Years, Black Cadillacs, Black Lillies

FOOD (Click to go to Food) »

Best New Restaurant, Best Hamburger, Best French Fries: Stock & Barrel

Best New Restaurant Runners-Up: Blackhorse Pub and Brewery, Holly's Corner, Shuck Raw Bar & Grill

Best Hamburger Runners-Up: Copper Cellar, Cru Bistro & Wine Bar, Litton's

Best French Fries Runners-Up: Boyd's Jig & Reel, Downtown Grill & Brewery, Litton's

BEST BREAKFAST: Pete's Coffee Shop

Best Breakfast Runners-Up: First Watch, Gourmet's Market/Cosmo's Cafe, Plaid Apron

BEST BRUNCH: Bistro at the Bijou

Best Brunch Runners-Up: Copper Cellar, Sunspot, Tomato Head

Best Business Lunch Spot: Aubrey's

Best Business Lunch Spot Runners-Up: Bistro at the Bijou, Cafe 4, Tomato Head

BEST COFFEEHOUSE: Old City Java

Best Coffeehouse Runners-Up: Coffee & Chocolate, K-Brew, Remedy Coffee

BEST BAKERY & BEST CUPCAKES: Magpies Bakery

Best Bakery Runners-Up: Buttermilk Sky Pie Shop, Rita's Bakery, VG's Bakery

Best Cupcakes Runners-Up: Cafe 4, The Cup, GiGi's

BEST ICE CREAM/FROZEN TREATS: Coolato Gelato

Best Ice Cream/Frozen Treats Runners-Up:Bruster's Ice Cream, Cruze Farm Dairy, Rita's Italian Ice

BEST DELI: Nixon's Deli

Best Deli Runners-Up: Chandler's Deli, Holy Land Market & Deli, Steamboat Sandwiches

Best Salads, Best Veggie-Friendly: Tomato Head

Best Salads Runners-Up: Aubrey's, Calhoun's, The Chop House

Best Veggie-Friendly Runners-Up: Bistro at the Bijou, Gourmet's Market/Cosmo's Cafe, Sunspot

BEST STEAKS: Ye Olde Steak House

Best Steaks Runners-Up: The Chop House, Calhoun's, Connor's

BEST RIBS: Calhoun's

Best Ribs Runners-Up: Dead End BBQ, Chandler's Deli, Sweet P's BBQ & Soul House

Best Patio, Best Waterfront Restaurant: Calhoun's on the River

Best Patio Runners-Up: Bearden Beer Market, Central Flats & Taps, Lakeside Tavern

Best Waterfront Restaurant Runners Up: Lakeside Tavern, Sweet P's BBQ & Soul House, Wild Wing Cafe

BEST WINGS: Wild Wings Cafe

Best Wings Runners-Up: Calhoun's, Central Flats & Taps, Dead End BBQ

BEST PIZZA: Barley's Taproom & Pizzeria

Best Pizza Runners-Up: Brixx, Hard Knox Pizza, Tomato Head

BEST BBQ: Dead End BBQ

Best BBQ Runners-Up: Buddy's BBQ, Calhoun's, Sweet P's BBQ & Soul House

BEST SEAFOOD: Chesapeake's

Best Seafood Runners-Up: Bayou Bay, Nama Sushi Bar, Shuck Raw Bar & Ale

BEST SUSHI: Nama Sushi Bar

Best Sushi Runners-Up: Shono's in the City, Tomo, Wasabi

BEST Desserts: Litton's

Best Desserts Runners-Up: Buttermilk Sky Pie Shop, Coolato Gelato, Magpies

BEST cheese selection: The Crown & Goose

Best Cheese Selection Runners-Up: Gourmet's Market/Cosmo's Cafe, Public House, Three Rivers Market

BEST COMFORT FOOD: Chandler's Deli

Best Comfort Food Runners-Up: Aubrey's, Big Fatty's, Calhoun's

BEST ITALIAN: Naples Italian Restaurant

Best Italian Runners-Up: Altruda's Italian Restaurant, Oodles Uncorked, Savelli's Italian Restaurant

BEST french: The French Market

Best French Runners-Up: Echo Bistro, Northshore Brasserie, The Orangery

BEST ASIAN: Taste of Thai

Best Asian Runners-Up: Asia Cafe, Stir Fry Cafe, Wasabi

BEST Southwestern: Chez Guevara

Best Southwestern Runners-Up: Good Golly Tamales, Moe's Southwest Grill, Sunspot

BEST MEXICAN & Best NACHOS: Soccer Taco

Best Mexican Runners-Up: Cancun, Chez Guevara, Senor Taco

Best Nachos Runners-Up: Chez Guevara, Dead End BBQ, Downtown Grill & Brewery

BEST MIDDLE-EASTERN: Holy Land Market & Deli

Best Middle-Eastern Runners-Up: Cairo Cafe, King Tut's, Niro's Gyros

BEST INDIAN: Sitar Indian Cuisine

Best indian Runners-Up: Bombay Palace, Three Rivers Market, Woodlands Indian Restaurant

BEST APPETIZERS: Downtown Grill & Brewery

Best Appetizers Runners-Up: Aubrey's, Central Flats & Taps, Cru

BEST LOCAL CHEF: Matt Gallaher, Knox Mason

Best Local Chef Runners-Up: Bruce Bogartz (Copper Cellar), Drew McDonald (The Plaid Apron), Greg Stewart (Aubrey's)

BEST SERVER: Emily Gammon, Urban Bar

Best Server Runners-Up: Josh Baxter (Aubrey's on Papermill), Matt Kesler (Central Flats & Taps), Zack Pickett (Tomato Head at the Gallery)

BEST $5 meal: Copper Cellar's Burger Night

Best $5 Meal Runners-Up: Cafe 4, Cru Bistro & Wine Bar, Three Rivers Market

Best Source for Locally Grown Produce/Meat: Market Square Farmers' Market

Best Source for Locally Grown Produce/Meat Runners-Up: Gourmet's Market, Mother Earth Meats, Three Rivers Market

Best Food Truck: Savory & Sweet Truck

Best Food Truck Runners-Up: Cruze Farm, Good Golly Tamales, Hoof

DRINK (Click to go to Drink) »

BEST Sweet Tea: Petro's Chili & Chips

Best Sweet Tea Runners-Up: Big Fatty's, Chandler's Deli, Sweet P's BBQ & Soul House

BEST MARTINI: Sapphire

Best Martini List Runners-Up: The Crown & Goose, Cru Bistro & Wine Bar, Peter Kern Library

BEST MARGARITA: Soccer Taco

Best Margarita Runners-Up: Cancun, Chez Guevara, Senor Taco

BEST BLOODY MARY: Bistro at the Bijou

Best Bloody Mary Runners-Up: Copper Cellar, The Crown & Goose, Preservation Pub

BEST HAPPY HOUR: Downtown Grill & Brewery

Best Happy Hour Runners-Up: Central Flats & Taps, Preservation Pub, Sapphire

BEST BEER SELECTION (Restaurant): Barley's Taproom & Pizzeria

Best Beer Selection Runners-Up: Central Flats & Taps, Downtown Grill & Brewery, Suttree's High Gravity Tavern

Best Wine List (Restaurant): Oodles Uncorked

Best Wine List Runners-Up: Bistro by the Tracks, Copper Cellar, Cru Bistro & Wine Bar

BEST NEIGHBORHOOD BAR/PUB: Central Flats & Taps

Best Neighborhood Bar/Pub Runners-Up: Bearden Beer Market, Preservation Pub, Suttree's High Gravity Tavern

BEST LIQUOR STORE and WINE STORE: Bob's Package Store

Best Liquor Store Runners-Up: Ashe's Wine & Spirits, Downtown Wine + Spirits, McScrooge's Wine & Spirits

Best Wine Store Runners-Up: Ashe's Wine & Spirits, Corks Wine & Spirits, Downtown Wine + Spirits

BEST Knoxville-Brewed Beer: Saw Works Brewery

Best Knoxville-Brewed Beer Runners-Up: Blackhorse Pub & Brewery, Downtown Grill & Brewery, Smoky Mountain Brewery

BEST BEER MARKET: Bearden Beer Market

Best Beer Market Runners-Up: The Casual Pint, Corks Wine & Spirits, Vic's Beer Store & Cigar Shoppe

BEST SPORTS BAR: Rooster's Sports Bar

Best Sports Bar Runners-Up: Bearden Field House, Central Flats & Taps, Soccer Taco

BEST BARTENDER:Zak Klapperich (Central Flats & Taps)

Best Bartender Runners-Up: Kate Coffman (Bearden Beer Market), Maryssa Dishinger (Urban Bar), Amie Snyder (Sapphire)

HEALTH & MEDICAL SERVICES (Click to go to Health & Medical Services) »

BEST GENERAL PRACTITIONER: Amy Forsee, Rocky Hill Family Physicians

Best General Practitioner Runners-Up: Miriam Brandon (Internal Medicine Associates), Ann Bevelhimer (Lakemoor Family Physicians), Antonio Ramos (Tennessee Center for Internal Medicine)

Best OB/GYN:Lisa Ross Birth & Women's Center

Best OB/GYN Runners-Up: Tammy Baker (Knoxville Gynecology), Susan Dodd (Susan Dodd Women's Care), Kristy Newton (Tennova North)

BEST CHIROPRACTOR: Andy Hosenfeld, Apple Health and Wellness

Best Chiropractor Runners-Up:Dennis Bushman (Bushman Chiropractic Clinic), Cole Hosenfeld (Apple Health and Wellness), Natalie Kurylo (Heliotropic Healing)

BEST DENTIST: Buzz Nabers

Best Dentist Runners-Up: Kevin Bowdle, Bennet Kizer, Gerald Robinson

BEST OPTOMETRIST: Barry Winston, Winston Eye & Vision Center

Best Optometrist Runners-Up: C. Allyn Hildebrand (Drs. Campbell, Cunningham, Taylor & Haun), Steven Smith (The Eye Care Clinic), Alan Schwartz

Best Physical Therapy Center: Knoxville Orthopaedic Clinic

Best Physical Therapy Center Runners-Up: Apple Health & Wellness, Fort Sanders West, Tennessee Orthopaedic Clinics

Best Walk-In/Urgent Care Clinic: Summit Express Clinics

Best Walk-In/Urgent Care Clinic Runners-Up:FamilyCare Minor Emergency Clinic, Trinity Medical Associates, Walk-In Clinic, University After-Hours Clinics

BEST COSMETIC SURGEON: E. Edward Breazeale Jr., MD, The Breazeale Clinic for Plastic Surgery

Best Cosmetic Surgeon Runners-Up: Tom Gallaher (Gallaher Plastic & Reconstructive Surgery), David B. Reath, Steven J. Smith

BEST DERMATOLOGIST: Meredith T. Overholt, The Skin Wellness Center

Best Dermatologist Runners-Up: Kimberly K. Grande (The Skin Wellness Center), Robert C. Griffith, Clark E. Julius (Knoxville Dermatology Group)

Best Medi Spa: Pure Luxe

Best Medi Spa Runners-Up: Aveda Institute, Knoxville Dermatology MediSpa, Spa Visage

Best Yoga Studio, Best Holistic Health Center: Glowing Body

Best Yoga Studio Runners-Up: Hot 90 Bikram Yoga, The Practice Yoga, Real Hot Yoga

Best Holistic Health Center Runners-Up: Apple Health & Wellness, Gypsy Hands Healing Arts Center, Meadowsweet Massage and Wellness

BEST FITNESS/Cross-Fitness CENTER: YMCA of East Tennessee

Best Fitness/Cross-Fitness Center Runners-Up: CrossFit Knoxville, National Fitness Center, The Rush

BEST LICENSED MASSAGE THERAPY: Travis Jackson, Spa Visage

Best Licensed Massage Therapy Runners-Up: Ed Bolden (Arbor Institute School of Massage), Jennifer Lusk (Apple Health & Wellness), Beth Young (Belleza)

GOODS AND SERVICES (Click to go to Goods & Services) »

BEST NEW BUSINESS: Stock & Barrel

Best New Business Runners-Up: Buttermilk Sky Pie, Holly's Corner, Scruffy City Hall

Best Gift Shop, Best Clothing Boutique & Best Furniture: Bliss & Bliss Home

Best Gift Shop Runners-Up: Earth to Old City, Nothing Too Fancy, Southern Market

Best Clothing Boutique Runners-Up: Altar'd State, Crush, Fizz

Best Furniture Runners-Up: Brown Squirrel, O.P. Jenkins, Knoxville Wholesale Furniture

BEST ANTIQUE STORE & Best In-Store Pet: Nostalgia and Oscar & Felix at Nostalgia

Best Antique Store Runners-Up: Fountain City Antiques Market, Four Seasons Vintage, Hot Horse

Best In-Store Pet Runners-Up: Asher at Rick Terry Jewelry Designs, Henry at Lost & Found Records, Napoleon at Nostalgia

BEST JEWELRY STORE: Rick Terry Jewelry Designs

Best Jewelry Store Runners-Up: Kimball's Jewelers, Lamon Jewelers, Markmans Diamonds and Fine Jewelry

BEST BOOKSTORE: McKay Used Books, CDs, Movies, and More

Best Bookstore Runners-Up: Cedar Springs Christian Store, John Coleman at Fountain City Antiques Market, Union Ave Books

BEST CD/vinyl RECORD STORE: The Disc Exchange

Best CD/Vinyl Record Store Runners-Up: Lost & Found Records, McKay Used Books, CDs and More, Raven Records & Rarities

BEST HAIR SALON: Salon Visage

Best Hair Salon Runners-Up: Aveda Natural Alternatives Salon and Spa, Chop Shop, Lox Salon

Best Traditional Barber Shop: Frank's Barbershop

Best Traditional Barber Shop Runners-Up: Mr. George's, Sport Clips, Union Avenue Barber Shop

Best Nail Salon: Spa Visage

Best Nail Salon Runners-Up: Belleza, California Nails, Laura's Nails

BEST FOREIGN FOODS GROCERY: Holy Land Market & Deli

Best Foreign Foods Grocery Runners-Up: El Girasol, Oriental Supermarket, Sunrise Supermarket

BEST HEALTH FOOD SHOP/Grocery & BEST GREEN BUSINESS: Three Rivers Market

Best Health Food Shop/Grocery Runners-Up: Benefit Your Life, Eddie's Health Shoppe, Just Ripe

Best Green Business Runners-Up: Just Ripe, Knox Urban Homesteads, Stanley's Greenhouse

BEST CATERER: Holly's Eventful Dining

Best Caterer Runners-Up: Brown Bag Catering, Dead End BBQ, Sweet P's BBQ and Soul House

BEST OUTDOOR SPORTS STORE: River Sports Outfitters

Best Outdoor Sports Store Runners-Up: Pluto Sports, Three Rivers Angler, Uncle Lem's Mountain Outfitters

BEST SKATE/SNOWBOARD SHOP: Pluto Sports

Best Skate/Snowboard Shop Runners-Up: Alpine Ski Center, The Board Room, HeadQuarters

BEST ADULT STORE: Adult Superstore

Best Adult Store Runners-Up: Cupid's Outlet, Intimate Treasures, Romantic Escapades

BEST THRIFT/CONSIGNMENT STORE: KARM Thrift Stores

Best Thrift/Secondhand Clothing Store Runners-Up: GoodWill Industries-Knoxville, Nostalgia, Planet Exchange

BEST CONVENIENCE STORE: Weigel's

Best Convenience Store Runners-Up: Pilot, J's Mega Mart, The Market

BEST DRY CLEANER: Prestige Cleaners

Best Dry Cleaner Runners-Up: Crown Cleaners, Executive Cleaners, Farragut Cleaners

BEST EYEWEAR SHOP: Luttrell's Eyewear

Best Eyewear Shop Runners-Up: Clancy Optical, The Eye Group, Winston Eye & Vision Center

BEST BANK: ORNL Federal Credit Union

Best Bank/Credit Union Runners-Up: First Tennessee Bank, Regions Bank, TVA Employees Credit Union

BEST TATTOO STUDIO: Saint Tattoo

Best Tattoo Studio Runners-Up: Born This Way, Hard Knox, Synergy

BEST Gaming Spot: Fort Sanders Yacht Club

Best Gaming Spot Runners-Up: Battlefield Knoxville, Organized Play, Sci-Fi City

BEST TANNING SALON: Sun Tan City

Best Tanning Salon Runners-Up: Bahia Tans, Exclusive Fitness, Speed of Light Tan

BEST AUTO SERVICE: Fisher Tire

Best Auto Service Runners-Up: Harper's Auto Square, Matlock Tire & Auto, MF Automotive

BEST BIKE SHOP: Greenlee's Bicycle Shoppe

Best Bike Shop Runners-Up: Bike Zoo, Cedar Bluff Cycles, Tennessee Valley Bikes

BEST PET SUPPLY STORE: Agri-Feed Pet Supply

Best Pet Supply Store Runners-Up: Natural Pet Supply, Pet Supplies Plus, River Dog Bakery

BEST Lawyer: Stephen A. Burroughs

Best Lawyer Runners-Up: Don Bosch, Allison Easterday, Joseph Fanduzz

Best Insurance Agent: Cindy Doyle, State Farm

Best Insurance Agent Runners-Up: Daniel Austin (Allstate), Roscoe Bell (Allstate), Mike Lewis (State Farm)

EDUCATION AND MEDIA (Click to go to Education and Media) »

Best Small College Or University: Pellissippi State Community College

Best Small College Or University Runners-Up: King University-Knoxville, Lincoln Memorial University, South College

BEST TECHNICAL/BUSINESS SCHOOL: Fountainhead College of Technology

Best Technical/Business School Runners-Up: ITT Technical Institute-Knoxville, Tennessee College of Applied Technology-Knoxville, Tennessee Technology Center at Knoxville

BEST PRIVATE SCHOOL: Webb School of Knoxville

Best Private School Runners-Up: Christian Academy of Knoxville, Grace Christian Academy, Knoxville Catholic

BEST COSMETOLOGY SCHOOL: Tennessee School of Beauty

Best Cosmetology School Runners-Up: Aveda Institute, Paul Mitchell The School-Knoxville, Salon Visage Advanced Hair Academy

BEST TV STATION: WBIR

Best TV Station Runners-Up: East Tennessee PBS, WATE, WVLT

BEST TV PERSONALITY: Robin Wilhoit, WBIR

Best TV Personality Runners-Up: Russell Biven (WBIR), Abby Ham (WBIR), Todd Howell (WBIR)

BEST RADIO STATION: WUTK 90.3

Best Radio Station Runners-Up: WDVX 89.9, WUOT 91.9, WWST Star 102.1

BEST RADIO PERSONALITY: Marc Anthony and Kim Hansard, The Marc and Kim Show, WWST

Best Radio Personality Runners-Up: Andy & Allison (WIVK), Hallerin Hilton Hill (WOKI), Dr. John Zazu (WUTK)

ARTS AND ENTERTAINMENT ( Click to go to Arts & Entertainment) »

BEST MUSEUM: Knoxville Museum of Art

Best Museum Runners-Up: Beck Cultural Exchange Center, East Tennessee History Center, McClung Museum

BEST GALLERY: Emporium Center

Best Gallery Runners-Up: Bennett Galleries, Bliss Home, UT's Downtown Gallery

BEST ARTIST: Cynthia Markert

Best Artist Runners-Up: Bobbie Crews, Ammi Knight, Rob St. Clair

BEST THEATER GROUP: Clarence Brown Theatre

Best Local Theater Group Runners-Up: Children's Theatre of Knoxville, Flying Anvil, Salome Cabaret

BEST ACTOR: Big Gay James of Cabaret Salome

Best Local Actor Runners-Up: Carolyn Corley, Roy DeLaRosa, Jayne Morgan

BEST DANCE COMPANY: Circle Modern Dance

Best Local Dance Company Runners-Up: Appalachian Ballet Company, Salome Cabaret, Tennessee Children's Dance Ensemble

BEST ROCK BAND: The Dirty Guv'nahs

Best Local Rock Band Runners-Up: Black Cadillacs, Black Lillies, Cutthroat Shamrock

BEST Hip-Hop Group: LiL IFFy

Best Hip-Hop Group Runners-Up: Black Atticus, Party 9erz, the Theorizt

BEST Jazz Band: Knoxville Jazz Orchestra

Best Jazz Band Runners-Up: Frog & Toad's Dixie Quartet, Kelle Jolly & Will Boyd, Swingbooty

BEST AMERICANA BAND: The Black Lillies

Best Local Americana Band Runners-Up: Cutthroat Shamrock, Mic Harrison & The High Score, Guy Marshall

BEST BLUES BAND: The Black Cadillacs

Best Local Blues Band Runners-Up: Cornbred Blues Band, Jenna & Her Cool Friends, Kitty Wampus

BEST COVER BAND: The Coveralls

Best Cover Band Runners-Up: Chillbillies, Pop Rox, Steel Eagle

BEST Live Performance Series: WDVX Blue Plate Special

Best Live Performance Series Runners-Up: Einstein Simplified Comedy Improv, Rhythm N Blooms Festival, The Square Room Showcase

BEST KARAOKE: Toots Little Honky Tonk

Best Karaoke Runners-Up: Bullfeathers, Club XYZ, Marie's Old Time Tavern

BEST LIVE COMEDY CLUB: Side Splitters Comdy Club

Best Live Comedy Club Runners-Up: Carleo's Nightclub, Preservation Pub Speakeasy, Twisted Mike's Taproom

Best Local Comedian: John Upton

Best Local Comedian Runners-Up: Jeff Blank, Erin Donovan, Waylon Whiskey

BEST ROCK CLUB: Pilot Light

Best Rock Club Runners-Up: Barley's Taproom & Pizzeria, Preservation Pub, Scruffy City Hall

BEST GAY CLUB: Club XYZ

Best Gay Club Runners-Up: The Edge, Kristopher's, Sassy Ann's

BEST DANCE CLUB: Sassy Ann's

Best Dance Club Runners-Up: Carleo's Nightclub, Hanna's Old City, South Bound

BEST Club DJ: DJ Eric B, Southbound

Best Club DJ Runners-Up: 4Matiks/Forrest Kurth (Sapphire), Big Gay James, DJ Quietstorm

BEST ADULT ENTERTAINMENT CLUB: The Mouse's Ear

Best Adult Entertainment Club Runners-Up: The Ball, Emerald Club, The Katch

HOME AND GARDEN (Click to go to Home and Garden) »

BEST GARDEN STORE/NURSERY: Stanley's Greenhouses and Plant Farm

Best Garden Store/Nursery Runners-Up: Knox Seed, Mayo Garden Center, Thress Nursery Gardens

Best Landscaping/Tree Service: Earthadelic

Best Landscaping/Tree Service Runners-Up: Beaver Creek Landscape Management, Knox Urban Homesteads, Thress Nursery Gardens

BEST KITCHEN & BATH DESIGNER: Knox Rail Salvage

Best Kitchen & Bath Designer Runners-Up: Dixie Kitchen, Kitchen Sales Gallery, Smoky Mountain Tops

BEST GENERAL CONTRACTOR: McCamy Construction

Best General Contractors Runners-Up: Brooke-MacDonald Custom Construction, McNabb Modern Construction, Mike Stevens Homes

BEST FLOORING STORE:Broadway Carpets & Flooring

Best Flooring Store Runners-Up: David's Abbey Carpets, Frazier's Carpet One Floor & Home, Knox Rail Salvage

BEST REALTOR: Suzy Trotta

Best Realtor Runners-Up: Kimberly Dixon Hamilton, Rob Howard, Chad Wiles

BEST Cleaning Service: The Cleaning Authority

Best Cleaning Service Runners-Up: Jani-King, Merry Maids, Two Chicks and a Broom

Best Handyman Service: Smart Home Fix

Best Handyman Service Runners-Up: Campbell's Painting and More, HEP, Mr. Handyman of West Knoxville

KNOXVILLE LIFE—TRUE VOLUNTEERS! (Click to go to Knoxville Life) »

Best Philanthropist: The Haslam Family

Best Philanthropist Runners-Up: Randy Boyd, Stan Brock, Eddie Mannis

Best Local Charity: Love Kitchen

Best Local Charity Runners-Up: KARM, Second Harvest Food Bank of East Tennessee, Young-Williams Animal Center

Best Non-Profit Fund-Raiser Event: Mardi Growl

Best Non-Profit Fund-Raiser Event Runners-Up: Brewers' Jam, Fantasy of Trees, Wine on the Water

Best Place to Volunteer: Young-Williams Animal Center

Best Place to Volunteer Runners-Up: Beardsley Community Farm, Children's Hospital, Habitat for Humanity

Best Charity Race: Buddy's Race Against Cancer

Best Charity Race Runners-Up: Covenant Health Marathon, Flying Pints 5k, Jingle Bell Run

Best Nonprofit Community Program: Dogwood Arts Festival

Best Nonprofit Community Program Runners-Up: Boys & Girls Club of the Tennessee Valley, Interfaith Health Clinic, Random Acts of Flowers

BEST NATIONAL CHAINS (Click to go to National Chains) »

BEST NATIONAL CHAIN DEPARTMENT STORE: Target

Best National Chain Department Store Runners-Up: Belk, Dillard's, Kohl's

BEST NATIONAL CHAIN RESTAURANT: Cheesecake Factory

Best National Chain Restaurant Runners-Up: Cheddars, Chik-fil-A, Tupelo Honey Cafe

BEST NATIONAL CHAIN GROCERY: Kroger

Best National Chain Restaurant Runners-Up: Food City, Publix, Trader Joe's

BEST NATIONAL CHAIN HOUSEWARES STORE: Ace Hardware

Best National Chain Homewares Store Runners-Up: Bed Bath & Beyond, Home Depot, Lowe's

KNOX ONLINE (Click to go to Knox Online) »

BEST LOCAL BLOG/BLOGGER: Inside of Knoxville / Knoxville Urban Guy

Best Local Blog/Blogger Runners-Up: Katie Allison/Backyard Farmer 101, Frugalissa Finds, Josh Flory/Property Scope

BEST LOCAL TWITTER FEED: @VISITKNOXVILLE

Best Local Twitter Feed Runners-Up: @Mayor Rogero, @metropulse, @saulyoung

BEST LOCAL FACEBOOK PAGE: WBIR Channel 10

Best Local Facebook Page Runners-Up: AC Entertainment, Adult Superstore, WUTK

Best Local Crowd-Funding Project: UT Sex Week

Best Local Crowd-Funding Project Runners-Up: The Dirty Guv'nahs, Lil Iffy, Marina Orchestra

Best Locally Made App: Visit Knoxville

Best Local Crowd-Funding Project Runners-Up: Big Ears, KnoxTalkRadio, Tennessee Sports Radio

PEOPLE'S CHOICE AWARD: AC Entertainment

This year, we asked online voters to include a write-in candidate—something or someone that didn't quite land in our regular categories. And the top vote-getter was none other than AC Entertainment, the hugely successful enterprise run by Ashley Capps (who was also, in fact, the founding publisher of Metro Pulse). Beyond simply bringing excellent entertainers to town, AC is also one of the city's true cultural benefactors, advancing our quality of life here beyond expectations. Not only has its management of the Bijou and Tennessee theaters made them nationally noted attractions, but its creation of events like Big Ears has also put the city itself on the map as a place of unexpected treasures. So, to AC we say: thanks! (C.T.)