ARTS AND ENTERTAINMENT

BEST MUSEUM: Knoxville Museum of Art

Best Museum Runners-Up: Frank H. McClung Museum, Museum of Appalachia, Museum of East Tennessee History

BEST GALLERY (Place to Buy Art): Bennett Galleries

Best Gallery Runners-Up: The Art Market Gallery, Emporium Center for Arts & Culture, Hanson Gallery

BEST LOCAL ARTIST: Kara Jones

Best Local Artist Runners-Up: Mike C. Berry, Cynthia Markert, Robert Tino

BEST LOCAL THEATER GROUP: Clarence Brown

Best Local Theater Group Runners-Up: Actors Co-op, Carpetbag Theatre, Children's Theatre of Knoxville

BEST LOCAL ACTOR: David Keith

Best Local Actor Runners-Up: Jenny Ballard, Matt Dearman, Amy Hubbard

BEST LOCAL DANCE COMPANY: Circle Modern Dance

Best Local Dance Company Runners-Up: Tenessee Children's Dance Ensemble, Go! Contemporary Dance Works, Momentum Dance Lab

BEST LOCAL ROCK BAND: The Dirty Guv'nahs

See Also: Best Band in the Best of the Best

Best Local Rock Band Runners-Up: The Black Cadillacs, Jada Blade, Royal Bangs

BEST LOCAL DJ: DJ Eric B >>

Best Local DJ Runners-Up: 4Matiks, DJ Slink, DJ Wiggs

BEST LOCAL HIP-HOP BAND: Jaystorm

Best Local Hip-Hop Band Runners-Up: 2nd String, Aftah Party, Black Atticus

BEST LOCAL AMERICANA BAND: The Black Lillies >>

Best Local Americana Band Runners-Up: The Dirty Guv'nahs, Scott Miller and the Commonwealth, Robinella

BEST LOCAL JAZZ BAND: Donald Brown >>

Best Local Jazz Band Runners-Up: Christabel and the Jons, Knoxville Jazz Orchestra, Wes Lunsford Trio

BEST LOCAL BLUES BAND: Hector Qirko Band >>

Best Local Blues Band Runners-Up: Labron Lazenby and LA3, Relentless Blues, Jon Worley and the Cornbread Blues Band

BEST LOCAL CD RELEASE: The Dirty Guv'nahs / The Dirty Guv'nahs

Best Local CD Release Runners-Up: Erick Baker, R.B. Morris, Royal Bangs and Jonathan Sexton and the Big Love Choir (tie)

BEST CONCERT VENUE: Tennessee Theatre >>

Best Concert Venue Runners-Up: Bijou Theatre, The Square Room, The Valarium

BEST ANNUAL EVENT: Sundown in the City

See Also: Best Idea in Knoxville Life

Best Annual Event Runners-Up: Big Ears, Brewer's Jam, Dogwood Arts Festival

BEST KARAOKE: Toots Little Honky Tonk >>

Best Karaoke Runners-Up: Big Mama's Karaoke Cafe, Bull Feather's Café, Macleod's Restaurant & Pub

BEST ROCK CLUB: The Valarium

Best Rock Club Runners-Up: Barley's, Pilot Light, the Square Room

BEST JAZZ/BLUES CLUB: Baker Peters Jazz Club

Best Jazz/Blues Club Runners-Up: 4620 (Reinvented), Brackin's Blues Bar, Sassy Ann's

BEST GAY CLUB: Carousel II & Club XYZ (TIE!) >>

Best Gay Club Runners-Up: Kurt's, Rainbow Club, Velvet

BEST DANCE CLUB: Hannah's Cafe

Best Dance Club Runners-Up: Sassy Ann's, Southbound, The Valarium

BEST ADULT ENTERTAINMENT CLUB: The Mouse's Ear

Best Adult Entertainment Club Runners-Up: Emerald Club, Th' Catch, Last Chance

BEST TV STATION: WBIR

Best TV Station Runners-Up: ETPtv, WATE, WVLT

BEST TV PERSONALITY: Robin Wilhoit (WBIR) >>

Best TV Personality Runners-Up: Russell Biven (WBIR), Abby Ham (WBIR), Beth Haynes (WBIR)

Best Radio Station: WUTK 90.3 >>

Best Radio Station Runners-Up: WDVX 89.9, WIVK 107.7, WYLV 89.1

BEST RADIO PERSONALITY: Kris & Marisa, Love 89.1 WYLV >>

Best Radio Personality Runners-Up: Derek and Rob (The Funhouse, WUTK), Hallerin Hilton Hill (WNOX), Mar, Kim and Frank (Star 102.1)